BIAŁE WŁAMANIA – JAK SIĘ PRZED NIMI UCHRONIĆ?

Kilkadziesiąt sekund… tyle złodziejowi może zająć sforsowanie drzwi i przeprowadzenie białego włamania, czyli takiego, po którym… praktycznie nie zostawia śladów.

 

W mediach cyklicznie pojawiają się informacje o serii tak zwanych białych włamań w różnych dzielnicach Warszawy oraz innych polskich miast.

 

Czym właściwie są białe włamania i jak się przed nimi ustrzec?

 

Włamanie „na biało” to praktycznie bezszelestne wejście do cudzego mieszkania z użyciem wytrychu, czyli wykorzystaniem zastępczego narzędzia do otwarcia zamka.

Jest to bardzo precyzyjny, cichy i prawie niezauważalny sposób włamania – nie wymaga hałaśliwych działań ani siłowego forsowania zamka, dlatego często nie wzbudza sąsiedzkich podejrzeń. Co więcej, może być to działanie prawie niedostrzegalne gołym okiem. Często dopiero po wnikliwej, profesjonalnej analizie można odróżnić otwarcie zamka kluczem oryginalnym od otwarcia wytrychem. Z tego właśnie względu proces ubiegania się o odszkodowanie z firmy ubezpieczeniowej może być dla osób padających ofiarami białych włamań długi, żmudny i skomplikowany.

 

Co to jest wytrych?

 

Wytrych to po prostu zastępcze narzędzie do otwierania zamka – ciężko jednoznacznie je sklasyfikować i scharakteryzować, bo można założyć, że rodzajów wytrychów jest niemal tyle, co rodzajów zamków.

 

Rozpracowanie zamka wytrychem to żmudny i mozolny proces, który wymaga cierpliwości i doświadczenia, jednak istnieją bardziej uniwersalne narzędzia (tak zwane magic keys) – które otwierają większość zamków na zapadki w jednym typie, dlatego dbając o swoje bezpieczeństwo, warto zdecydować się na zamek na wkładkę lub na podwójne zabezpieczenie drzwi.

 

Złodzieje nie próżnują i cyklicznie uaktualniają swoje narzędzia i metody rozpracowywania zamków. Są jednak sposoby na to, żeby się przed tym ustrzec i zabezpieczyć.

 

Jak się zabezpieczyć przed włamaniem?

 

Same drzwi antywłamaniowe nie wystarczą – kluczową rolę odgrywa też atestowany zamek. Odpowiednio dobrany zamek, który podlega specjalnym normom PN-EN nie tylko nie poddaje się popularnym wytrychom, ale też zniechęca rabusiów – wysokiej jakości zamek antywłamaniowy to taki, który ma na tyle skomplikowany mechanizm, że nie może zostać rozpracowany standardowym wytrychem – nawet tym uniwersalnym typu magic key.

 

Najwyższej klasy zamki Cipierre na wkładkę to atestowane zamienniki do drzwi Dierre czy Gardessa, które podlegają wszystkim normom PN-EN. Wkładka atestowana klasy 6 lub 7 to taka, która ma bardzo wysoką odporność mechaniczną i jest bardzo trudna do rozpracowania.

 

Dobrym rozwiązaniem jest też zamontowanie dodatkowego zabezpieczenia w drzwiach lub dodatkowa ochrona wkładki jaką jest atestowany szyld antywłamaniowy działającym na zasadzie tarczy w drzwiach [link do strony z akcesoriami].