JAK WYBRAĆ ODPOWIEDNI I BEZPIECZNY ZAMEK DO DRZWI?

Dobór odpowiedniego, a przede wszystkim bezpiecznego i antywłamaniowego zamka do drzwi to zadanie, do którego należy podejść odpowiedzialnie.

Warto oddać się w ręce profesjonalistów, ale jest kilka kroków, które mogą ułatwić ten proces – na początku dobrze jest przeprowadzić wstępne rozeznanie w rodzajach zamków.

 

Od czego zacząć?

 

Bezpieczne drzwi antywłamaniowe, czyli o podwyższonej odporności na włamanie, to pierwszy krok w całym procesie, dlatego to właśnie od nich warto rozpocząć, sprawdzając kilka parametrów i szukając odpowiedzi na poniższe pytania:

 

  1. Jaki rodzaj drzwi jest zamontowany w mieszkaniu? Z jakiego materiału są wykonane? Czy są to drzwi drewniane czy stalowe?
  2. Jakie są wymiary i gabaryty drzwi? Czy otwierają się w lewo czy w prawo? Czy jest w nich zamontowany zamek? Jeśli tak – jakiego typu?
  3. Jakiego producenta są drzwi? Każde drzwi antywłamaniowe są oznakowane odpowiednią naklejką; warto zdecydować się na atestowany i bezpieczny zamek do drzwi – zamki Cipierre to atestowany zamiennik do drzwi Dierre, Gardesa, J&W, Hardmed, Stalmet czy Donimet.

 

Najwyższa klasa

 

Zamontowane lub wybrane drzwi niejako też narzucają rodzaj zamka, na który możemy się zdecydować – wiąże się to z klasyfikacją PN-EN, której podlegają wszystkie bezpieczne drzwi i zamki antywłamaniowe – jeżeli na przykład drzwi mają być klasy 4., to zamek musi być klasy 7. – klasa zamka jest przypisana klasie drzwi.

 

Rozwiązaniem, które rekomendujemy, jest połączenie różnych rodzajów zabezpieczeń, czyli zamontowanie więcej niż jednego zamka w drzwiach – wtedy jeden z nich może być zamykany na pokrętło i stanowić zabezpieczenie od wewnątrz, kiedy domownicy przebywają w mieszkaniu.

 

Standard wykończenia

 

Kolejnym aspektem są względy estetyczne – rozmiar, kolor, rozstaw, wykończenie. Oczywiście w kontekście wyboru odpowiedniego zamka, parametry fizyczne są kwestią drugorzędną – wiele modeli zamków występuje w różnych wariantach (mogą być na przykład chromowane, złote, nowoczesne lub z wykończeniem mosiężnym) i dzięki temu można odpowiednio dopasować je do wnętrza.